Get Adobe Flash player

www.turgutlartahin.com     lütfen yukardaki adres çubuğuna yazarak açın. 

tahin denince akla ilk gelen yer Bozkır dır, sebebi ise, bozkır tahini olarak yıllardır katkısız ve doğal olarak tahin üretilmesidir.Bozkır tahini üretiminde hiç bir katkı maddesi, tatlandırıcı ve renklendirici gibi ürünler kullanılmaz.bozkır tahini, çavuşoğlu tahin, sadece susamın çifte kavrulmuş ve değirmende öğülmüş halidir.

bozkır tahini, tahin, kepekli bozkır tahini, kepeksiz bozkır tahini, çifte kavrulmuş bozkır tahini, çifte kavrulmuş tahin, tahin pekmez, kepekli tahin * kepeksiz tahin *çifte kavrulmuş tahin ** haşhaş ezmesi * köpük helva ** üzüm pekmezi * andız pekmezi * gölge kurusu yeşil üzüm ** kuru üzüm * kecimen * harnup pekmezi ** keçi boynuzu pekmezi * hakiki süzme bal ** hakiki yayla balı ** petek bal *** mumsuz bal *** kara kovan balı * kütük balı ** hakiki üzüm pekmezi * meşhur bozkır tahini ** bozkır balı

tahin

Bozkır tahini, çifte kavrulmuş tahin, nereden geliyor? : 1800′lü yıllarda dedelerimiz develerle Antalya, Manavgat, Alanya, Serik bölgelerine kuru fasülye, kuru üzüm, elma götürüp satarken, dönüşte develerle susam getirmişler, susam çuvallarını, akarsulara ıslatıp, taş ekmek fırınlarında, kavurarak un değirmeni, taşlarında öğüterek tahin yapmayı denemişler, tahin üretiminde hiçbir bilgileri olmadığı için, susamı, eski karafın, taş ekmeği üretilen fırınlarda, susam kavurmayı denemişler, susamı çok fazla kavurdukları için bilmeyerek yakmışlar. Tahin siyah ve acı olmuş, ama o eski yıllarda yokluk ve fakirlik olduğu için, tadını çok sevmişler….böylece, meşhur çifte kavrulmuş, bozkır tahini’ nin hikayesi başlamış….. daha sonra tadı ve kıvamı iyice ayarlanarak, eski tarihi su değirmenlerinde, önce un değirmenlerinde, sonra taş değirmenlerde, bozkır tahini üretmeye başlamışlar…zamanla iş gücü, yerini yavaşça makinaşlamaya bırakarak, tahin imalatı bu günkü sistemi almıştır……çavuşoğlu bozkır tahini, saf, katkısız ve doğaldır, sadece susamın işlenmiş halidir, tahin üretiminde, hiç bir katkı maddesi ve tatlandırıcı kullanılmaz….tahinin anavatanı neresidir? sorusunun cevabı tabiki Bozkır, tabiki dere kasabasıdır.tabiki çavuşoğlu tahin.tabiki dereköy tahini…Doğal, güzel, kaliteli tahin nasıl olur?    Tahin, (tahan), dahan, susamın ezilerek ve çeşitli işlemlere tabi tutularak akıcı yağ gibi bir hale gelmiş şeklidir. Bundan dolayı bozkır tahini tuz harici hiçbir katkı maddesi içermez, tahin sadece susamın ezilmiş halidir. katkısız olduğu için kendine özgü tadı vardır. Sadece susam dan üretildiği için çok akıcı değildir.. meşhur  çavuşoğlu  tahin kahvaltılarda, unlu mamüllerde tüketildiği gibi içine bal reçel köpük helva veya pekmez karıştırılarak tüketilmektedir.ama en güzel üzüm pekmezi  veya köpük helva ile tavsiye ederiz.kahvaltılarda çay ile harika olur.Kış aylarında vazgeçilmez enerji küpü, tahin, daha doğrusu, kepekli tahin, kepeksiz tahin, beyaz kepekli tahin, bozkır çifte kavrulmuş tahini…tercih sizin.. #tahin #bozkırtahini #naturel #kepeklitahin #kepeksiztahin #çiftekavrulmuş.  www.turgutlartahin.com     lütfen yukardaki adres çubuğuna yazarak açın. 

tahin, bozkır tahini, kepeksiz tahin, tahin,

tahin

tahin

 tahin

Neden bozkır tahini, neden çifte kavrulmuş tahin ;Bozkırın vazgeçilmezi bozkır tahini, Beyaz tahine oranla, çifte kavrulmuş tahin, susam, daha çok kavrulduğu için, dolayısıyla susamın yağı, iyice pişmektedir, buda çifte kavrulmuş Bozkır tahini’nin mideye dokunmadan, kolayca sindirilmesini sağlar, bu yüzden, çifte kavrulmuş Bozkır tahini, dört mevsim kahvaltı sofralarına girer, ilkbahar, sonbahar,kış ve yaz, hiç fark etmez, dört mevsim tüketilir, özellikle, köpük helva ve tahin karışımı, mükemmel bir lezzettir…tahin ve pekmez, özellikle ramazan aylarında doyurucu ve tok tuttuğu için sahur ve iftar sofralarında daha çok tercih edilir. Bozkır tahini’nden yapılan helvalara doyum olmaz. Bozkırın Bozkır tahini, KURULUŞ:1987 

pekmez-tahin -

tahin, tahin-pekmez, bozkır tahini

bozkır tahini, tahin, kepekli tahin, kepeksiz tahin, bozkır tahini, çifte kavrulmuş tahin

bozkır tahini, tahin, kepekli tahin, kepeksiz tahin, bozkır tahini, çifte kavrulmuş tahin

Tahinin Sağlığa Faydaları

tahin, daha çok kış aylarından tüketilmekte olan tahin, soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarını önler. tahin, vücut direncini arttırarak bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. tahin, ayrıca hastalık döneminin da daha hızlı ve etkin bir şekilde atlatılmasına da yardımcı olmaktadır. tahin vücuda enerji vermekte olan tahin, pekmez ile birlikte tüketildiği görülmektedir. Tahin ve pekmez bir arada kış aylarında hastalıklara karşı bir siper görevi görmektedir. Tahin yine mezelerde ve bazı yemeklerde sos olarak da kullanılmaktadır. tahin, antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücut direncini arttırır. tahin, hücre yapısını koruyucu özelliği sayesinde de kanserli hücreler ile aktif bir şekilde savaşır. tahin, hammaddesi olan susamda bulunan kalsiyum ile yararlı yağlar kemiklerin korunmasına yardımcı olur. Sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlayarak kabızlığın giderilmesinde etkilidir. Zengin miktarda ki kalsiyum içeriği kemiklerin güçlenmesine ve kemik erimesine karşı kemiklerin daha dayanıklı olmasına yardımcı olur. Gelişme çağında ki çocukların kemik gelişiminin sağlıklı olması için kalsiyum ihtiva eden besin maddelerinin tüketilmesine büyük özen gösterilmesi gerekmektedir. Tahinde çocukların kemiklerinin korunması ve sağlıklı olarak gelişmesini sağlaması nedeni ile uzman hekimler tarafından düzenli olarak çocuklara yedirilmesi önerilmektedir. Yine tahin enerji deposu olmasından ötürü okul çağında ki çocukların vücut direncini ve enerjisini arttırır.tahin, tahin, www.turgutlartahin.com     lütfen yukardaki adres çubuğuna yazarak açın. 

Tahinin Sindirim Sistemine Faydaları:Tahin içeriğinde ki yağlar sayesinde böbreklerin çalışmalarının düzene girmesine yardımcı olur. Bağırsaklarda ve mide de biriken gazı söktürür ve gaz nedeni ile oluşan ağrıları giderir. Mide fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlar. Tüketilen besinlerin daha kolay hazmedilmesini ve vücut tarafından en verimli şekilde yararlanılmasını sağlar.   www.turgutlartahin.com     lütfen yukardaki adres çubuğuna yazarak açın. 

Tahinin Kansere Faydaları: kanser çağımızın en büyük tehditlerinden birisidir. Oysaki doğru ve dengeli beslenme hem kanser ile hem de diğer hastalıklar ile mücadele de önemli yer tutmaktadır. Yine tahin kanser ile savaşan en değerli nesin kaynaklarından birisidir. Hücre yapısını koruyan ve hücre sağlığını destekleyen özelliği sayesinde kansere karşı koruyucu özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Tahin sadece kansere karşı koruyucu görev üstlenmekle kalmayıp kanser hastalarının da tedavisi süreçlerinde tedaviyi destekleyici özelliği de bulunmaktadır. Kanser hastalığının tedavisi süresince kansere karşı etkinliği yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış olan besinlerin tüketilmesine özen gösterilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Tahinin Kalp Sağlığına Faydaları: Damarların açılmasını ve damarlarda ki tıkanıklıkların giderilerek kan akışının normale dönmesini sağlar. Bu hem kalp sağlığını hem de vücut sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca ağır ilaç kullanımının vücuda vereceği olası zararların oluşmasının da önüne geçerek ilaçların yan etkilerini tolere eder. Yine radyasyonu tolere eden özelliği sayesinde sık sık radyasyona maruz kalanların bol tahin tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Tahinin Böbrek Sağlığına Faydaları: Tahinin sindirim sisteminin çalışmasını düzenlemesinin yanı sıra böbreğin görevlerini düzenleyerek idrarı söktürür. Vücutta biriken suyun ve toksinlerin idrar yardımı ile atılmasını sağlar.

Tahin Enerji Veririr: Tahin’in içerdiği besinler ve vitaminler bünyenin güçlenmesine yardımcı olduğu gibi enerji verici özelliği vardır. Vücudun kaybettiği enerjinin yeninden toparlanması için yardımcı olabilecek gıdalar içermektedir. Özellikle sporcuların düzenli olarak tükettiği bilinir.

Soğuk Algınlığına Tahin İyi Gelir: Tahin’in özellikle kış aylarında yaygın olarak tüketildiğini yeniden hatırlatmak isteriz.  Bunun en önemli sebebi tahinin özellikle soğuk algınlığından kaynaklana grip, nezle ve öksürük gibi hastalıklara karşı vücudun direncini arttıran C vitamini açısından zengin olmasıdır. Tahinin içerdiği vitaminler bu hastalıklara karşı vücudun direncini arttırdığı gibi, hastalığa yakalanılması durumunda daha hızlı atlatmayı sağlayabilir. Bu yüzden kış aylarında en azından kafvaltılarda düzenli olarak tüketilmesinde fayda var.

Tahin Zihni Açar: Tahin’in genel anlamda vücuda enerji verdiğini yazmıştık. Bunun dışında zihni açıcı özelliği vardır. Zihinsel yorgunluğun giderilmesine önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

Tahin Hücrelerin Sağlığını Korur: Tahinin en önemli özelliklerinden bir tanesi de kan hücrelerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve çoğalmasına yardımcı olacak besinleri ve vitaminleri içermesidir. Hücre sağlığının korunması dışında tahin hasarlı hücrelerin onarılması esansında gerekli mineralleri de sağlar.

Tahin Anemi Hastalığına İyi Gelir: Anemi hastalığının  bir çok nedeni vardır ama sağlık uzmanları en çok demir eksikliğinin anemi hastalığına neden olduğunu vurgulamaktadırlar. Tahin ise demir açısından çok zengin bir besin kaynağı olduğu için kansızlık sorublarını gidermeye yardımcı olabilir.

Tahin’in Kemik Sağlığına Faydaları: Özellikle yaşlanma sürecinde bazı hastalıklar vücudun direncini kaybetmesiyle birlikte ortaya çıkmaya başlar. Bu hastalıklardan en çok rastlananlardan bir tanesi de kemik hastalıklarıdır. Tahin kemik sağlığını koruyan başta demir, kalsiyum, bakır gibi mineraller açısından çok zengin olduğu için yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kemik hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Bunun yanında çocukların sağlıklı kemik yapılarının oluşması için tahin tüketimini alışkanlık haline getirmelerini öneririz.

Protein Deposu ÇAVUŞOĞLU Tahin: Tahin, Protein vücudumuzun genel sağlığı açısından hayati önem taşır bu yüzden protein içeren besinleri yaygın olarak tüketiriz. Tahin protein açısından çok zengin bir besin kaynağıdır, hatta son zamanlarda bu konuyla yapılan bazı bilimsel araştırmalar tahinin içeriği protein miktarının fındık ve cevizden daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.

Tahin Cilt ve Saç Sağlığı İçin Faydalıdır: Tahinin diğer kayda değer özelliği ise cilt ve saç sağılığına faydalı olmasıdır. Tahin aynı önemli bir antioksidan olarak cilt ve saç sağlığını korur. Cildin erken yaşlanmasına ve bir çok cilt hastalıklarına neden olan serbest radikallerin hareket kabiliyetini kısıtlayarak yaşlanmayı geciktirir.

Bunun dışında tahinin içerdiği bol miktardaki kalsiyum ve demir gibi bir çok mineral saç sağlığı açısından da hayati önem taşımaktadır. Tahinin bol miktarda içerdiği bu mineraller saç dökülmesini ortadan kaldırabilir ve saçların sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayabilirler. Bunun dışında saçların parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilir.KAYNAK:İNTERNET…..tahin denince akla ilk gelen yer Bozkır dır, sebebi ise, bozkır tahini olarak yıllardır katkısız ve doğal olarak tahin üretilmesidir.Bozkır tahini üretiminde hiç bir katkı maddesi, tatlandırıcı ve renklendirici gibi ürünler kullanılmaz.bozkır tahini, çavuşoğlu tahin, sadece susamın çifte kavrulmuş ve değirmende öğülmüş halidir. Kış aylarında vazgeçilmez enerji küpü, tahin, daha doğrusu, kepekli tahin, kepeksiz tahin, beyaz kepekli tahin, bozkır çifte kavrulmuş tahini…tercih sizin.. tahin, bozkırın tahincileri, bozkırlı tahinciler, doğal tahinciler, eski tahinciler, imallattan tahin satışı, bozkır tahini satışı, bozkır tahin siparişi, TAHİN , tahin, tahin pekmez ,üzüm pekmezi, tahin…..ETİKETLER : tahin cilde sürülürmü, tahinin faydaları, tahinin zararları, tahin değirmeni, değirmen tahini, doğal tahintahin, bozkırın tahincileri, bozkırlı tahinciler, doğal tahinciler, eski tahinciler, imallattan tahin satışı, bozkır tahini satışı, bozkır tahin siparişi, TAHİN , tahin, tahin pekmez ,üzüm pekmezi, tahin, tahin denince çavuşoğlu

bozkır tahini, çifte kavrulmuş tahin, kepekli tahin, kepeksiz tahin, tahin

bozkır tahini, çifte kavrulmuş tahin, kepekli tahin, kepeksiz tahin, tahin