Bozkır tahini

Bozkır tahini ve bozkır pekmezi

Bozkır tahini ve pekmez ayrılmaz ikilidir.Bozkır tahini ve pekmezi karışım yaparak kış günlerinde çocuklarınıza en güzel besin ve enerji kaynağı vermiş olursunuz.Bozkır üzüm pekmezi Bozkır ve Hadim civarındaki köylerde köylüler tarafından çok uzun yıllardan beri doğal olarak üretilir.

kepekli tahin * kepeksiz tahin *çifte kavrulmuş tahin ** haşhaş ezmesi * köpük helva ** üzüm pekmezi * andız pekmezi * gölge kurusu yeşil üzüm ** kuru üzüm * kecimen * harnup pekmezi ** keçi boynuzu pekmezi * hakiki süzme bal ** hakiki yayla balı ** petek bal *** mumsuz bal *** kara kovan balı * kütük balı ** hakiki üzüm pekmezi * meşhur bozkır tahini ** bozkır balı * kaliteli tahin * doğal tahin * üstün kalite tahin * manavgat susamı * serik susamı * aksu susam * antalya susam * mersin susam * silifke susam * anamur susam * fethiye susam * balıkesir susam * izmir susam * bozkır susam *kepekli

pekmez tahin, tahin pekmez

üzüm pekmezi, andız pekmezi, karadut pekmezi, üzüm pekmezi, andız pekmezi, karadut pekmezi

üzüm pekmezi, anadolu üzüm pekmezi

tahin pekmez karışımı       

üzüm pekmezi, andız pekmezi, karadut pekmezi, üzüm pekmezi, andız pekmezi, karadut pekmezi

üzüm pekmezi

 tahin pekmez karışımı kışın vazgeçilmez lezzetidir. tahin pekmez karışımı herkesin damak tadına göre tahin ve pekmezin oranı değişebilir. tahin bütün pekmez çeşitleriyle ve tatlılarla karıştırılarak tüketilir. Ama hakiki bozkır üzüm pekmezi ile veya  köpük helva ile karışınca tadına doyum olmaz. bozkırın meşhur tahin ve pekmezi ikizkardeş gibi tahin pekmez

MEŞHUR BOZKIR TAHİNİ

 Bozkır tahini, beyaz tahine oranla susam daha çok kavrulduğu için dolayısıyla susamın yağı iyice pişmektedir buda Bozkır tahininin mideye dokunmadan kolayca sindirilmesini sağlar bu yüzden Bozkır tahini dört mevsim kahvaltı sofralarına girer özellikle Ramazan aylarında doyurucu ve tok tuttuğu için sahur ve iftar sofralarında daha cok tercih edilir. Bozkır tahini nden yapılan helvalara doyum olmaz.

Doğal tahin, güzel, kaliteli tahin nasıl olur?

Bozkır tahini (tahan) susamın ezilerek ve çeşitli işlemlere tabi tutularak akıcı yağ gibi bir hale gelmiş şeklidir. Bundan dolayı Bozkır tahini hiçbir katkı maddesi içermez, Bozkır tahini sadece susamın ezilmiş halidir. katkısız olduğu için kendine özgü tadı ve rengi vardır. Sadece susam dan üretildiği için çok akıcı değildir.. meşhur  Çavuşoğlu Bozkır tahini kahvaltılarda, unlu mamüllerde tüketildiği gibi içine bal reçel köpük helva veya pekmez karıştırılarak tüketilmektedir.ama en güzel üzüm pekmezi  veya köpük helva ile tavsiye ederiz.kahvaltılarda çay ile harika olur.

Kepekli tahin : Kalın ve esmer kahverengi renktir. susam ı çifte kavrulmuş tahin dir.

Kepeksiz tahin : Kepekli tahin e göre ince ve açık kahverengi  renktir. susam ı çifte kavrulmuştur.

Bozkır tahini : Bozkır tahini olarak değirmende öğütülen, kalın ve kahverengi renktir. susam ı çifte kavrulmuştur.

Çifte kavrulmuş tahin :kepekli tahin ve kepeksiz tahin olan esmer tahindir. susam ı tam kavrulmuştur.

Beyaz tahin :gri, beyazımsı renktir. Susamı  % 50 kavrulmuştur.diğerlerine göre az kavrulmuştur.

bozkır tahini, tahin, kepekli tahin, kepeksiz tahin, bozkır tahini, çifte kavrulmuş tahin

kepeksiz tahin

 

tahin pekmez susam bozkır tahini bal

Çavuşoğlu tahin pekmez                                                             

TURGUTLAR TAHİN – GIDA


Bozkır tahini Konya, Bozkır Dereköy de üretilen, doğal ve katkısız sadece susamların işlenmiş halidir…Bozkır tahini kendine has tadı ve kokusu vardır.Bozkır tahini hiçbir katkı maddesi içermez.